Rola tartaku w dostarczaniu materiałów budowlanych dla przemysłu

Drewno jest ważnym surowcem wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim przy produkcji mebli, ale także wytwarzaniu rozmaitych przedmiotów codziennego użytku od wyrobów gospodarstwa domowego np. desek do krojenia po tak nieodzowne elementy jak trzonki narzędzi czy różne rączki i uchwyty. Drewno w rozmaitych postaciach jest też przetwarzane na opał oraz stosowane do pozyskiwania materiałów budowlanych. Chodzi to zarówno o drewno konstrukcyjne, jak i przeznaczone na elementy wyposażenia wnętrz np. posadzki bądź płyty OSB. Większość produktów powstaje jednak w wyniku obróbki surowca przeprowadzanej w tartaku. W Trzciance dostawcą koniecznych materiałów jest Zakład Przemysłu Drzewnego „Matusiak”. Przekonajmy się, jakie operacje są wykonywane w tartaku i na jakie wyroby przerabia się pozyskiwane drewno.

Na czym polega praca tartaku?

Tartaczna obróbka drewna polega przede wszystkim na przecieraniu kłód dostarczonych z wycinek oraz zrywek, a więc ich korowaniu, a następnie wytwarzaniu tzw. tarcicy, czyli surowych elementów, które powstają po dostosowanym do ich charakterystyki podziale pni. Proces ten wykonywany jest na tzw. trakach, czyli specjalistycznych piłach ramowych lub taśmowych, co pozwala następnie na pozyskanie belek, desek oraz listew, a także takich wyrobów jak kantówka, łaty i kontrłaty, czy podbitka niezbędna do zabezpieczania dolnych wewnętrznych części połaci dachowej.

Jakie wyroby może produkować tartak?

W tartaku poza wytwarzaniem tarcicy i podstawowych elementów powstających po jej przerobie często produkuje się także inne wyroby z drewna. W grę wchodzi tu m.in. przygotowywanie belek na więźbę dachową po odpowiednim osuszeniu i zaimpregnowaniu podnoszącym odporność ogniową i poprawiającym wytrzymałość na inwazję szkodników oraz grzybów, jak również posadzek drewnianych np. deski podłogowej. Możliwe jest dostarczanie boazerii i listew bądź palet przemysłowych oraz skrzyniopalet.

Adres

Zakład Przemysłu drzewnego „MATUSIAK” s.c. Leszek Matusiak, Anna Matusiak

Ul. 1 Maja 20, Mielęcin, 78-630 Człopa

765 168 45 46

Phone

Tel. stacjonarny: 67 258 1147

Tel. kom. sprzedaż: 736 153 001

Tel. kom. właściciel: 604 249 752